SSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 7 days agomonthly challengesopuli.xyzimagemessage-square104linkfedilinkarrow-up1690arrow-down124
arrow-up1666arrow-down1imagemonthly challengesopuli.xyzSSUPII@sopuli.xyz to Lemmy Shitpost@lemmy.world · 7 days agomessage-square104linkfedilink
minus-squareAlenalda@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up31·7 days agoTakeout every day? Your monthly food bills gotta be over 1k
minus-squarekinther@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up13·7 days agoOne Chipotle bowl could be two of my meals, just to be fair. That’s $12 there. Add a cheeseburger or nuggets on a cheap menu and we are talking about $20 per day. 20 * 30 = $600, so still a lot.
minus-squareSpaceNoodle@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up3·7 days agoMaybe the old sizes, their servings are miniscule now. And the prices went the opposite direction.
minus-squareBizzle@lemmy.worldlinkfedilinkEnglisharrow-up2·7 days agoSometimes I’ll get two chipotle bowls if I’m feeling especially peckish
Takeout every day? Your monthly food bills gotta be over 1k
One Chipotle bowl could be two of my meals, just to be fair. That’s $12 there. Add a cheeseburger or nuggets on a cheap menu and we are talking about $20 per day. 20 * 30 = $600, so still a lot.
Maybe the old sizes, their servings are miniscule now. And the prices went the opposite direction.
Sometimes I’ll get two chipotle bowls if I’m feeling especially peckish